Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Kiedy planujemy remont kuchni zaczynamy przeglądać różne katalogi, wertujemy strony internetowe z ofertami, dyskutujemy z domownikami, żeby podjąć właściwą decyzję. To dopiero początek drogi, ale żeby osiągnąć zamierzony efekt trzeba być bardzo uważnym na każdym etapie. Jedno z najważniejszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać to czy chcemy mieć klasyczną kuchnię, czy może zaszaleć i urządzić ją w nowoczesnym stylu. Zawsze w takim przypadku można poprosić o poradę profesjonalistę, który doradzi jakie rozwiązanie będzie lepsze w przypadku przestrzeni jaką posiadamy. Nie jest to zadanie proste, ponieważ jest to miejsce szczególne. Nie bez kozery używa się określenia, że to serce domu, a może jednocześnie żołądek i serce, bo przecież tutaj przygotowujemy posiłki, ale również pijemy poranną herbatę, rozmawiamy. Niejednokrotnie większość imprez kończy się właśnie w kuchni. Jest to miejsce, które powinno być komfortowe i wyjątkowe jednocześnie.

Kuchnia klasyczna.

Kuchnia klasyczna kojarzy nam się pewnie z dzieciństwem i czymś dobrze znanym. Najczęściej jest pomieszczeniem osobnym, a szafki ozdobione, najczęściej drewniane. Jest wiele rodzajów kuchni klasycznej, ale jedno pozostaje niezmienne, wrażenie, że to coś, co dobrze znamy i czujemy się tutaj jak w swoim rodzinnym domu albo u babci. Kuchnie klasyczne pokazują przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań. Dlatego nowinki technologiczne raczej nie będą tutaj priorytetem. Najczęściej tego typu rozwiązania wybierają osoby, które cenią sobie tradycję i sprawdzone metody. Spotkamy tutaj podstawowe wyposażenie, w postaci piekarnika, bardzo często stylizowanego na starodawny piec, kuchni, najczęściej gazowej. Liczą się równego rodzaju gadżety, jak kawiarka zamiast ekspresu do kawy, moździerz zamiast młynka do przypraw, no i wszelkiego rodzaju dodatki w postaci obrusów, serwetek, firanek, najlepiej wykonanych samodzielnie. Ozdoby na kafelkach tematycznie muszą stanowić spójną całość z pozostałą częścią kuchni. To najczęstszy obraz klasycznej kuchni, osobnej, stanowiącej oazę spokoju, pachnącej domowymi wypiekami i kawą z kawiarki, nie krzykliwej, w kolorach pozwalających odetchnąć i stworzyć swój własny harmonijny świat.

Kuchnia nowoczesna.

Kuchnia nowoczesna powstała na potrzeby osób, które potrzebują więcej przestrzeni i cenią sobie wszelkiego rodzaju innowacje, czyli wszystko to, co może nam ułatwić codzienne funkcjonowanie i usprawnić standardowe czynności. Z tego powodu znajdziemy tam różnego rodzaju urządzenia, które wykonają większość czynności za nas, jak na przykład: nowoczesne roboty kuchenne, mikrofalówka, ekspres do kawy, zmywarka. Nowoczesne kuchnie kojarzą się ze sterylnością, a to dlatego, że właściwie wszystko jest pozamykane, a szafki i blaty bardzo często są robione na wysoki połysk, dzięki czemu wrażenie sterylności jest potęgowane. Nowoczesne kuchnie nie boją się również koloru. Równie dobrze mogą być całkowicie białe, albo czarne, ale również czerwień i inne jaskrawe kolory czują się tutaj bardzo dobrze. Kuchnie nowoczesne bardzo często tworzą całość z salonem, dzięki czemu posiadamy więcej przestrzeni, a poza tym mamy większa kontrolę nad tym co dzieje się w pozostałej części mieszkania, co jest szczególnie ważne, jeśli mamy małe dzieci. Wszystkie nowości i całe wyposażenie kuchni pozwala z łatwością utrzymać w niej porządek.

Podsumowanie.         

Zarówno jedno, jak  i drugie rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Jednak najważniejsze jest odpowiedzenie sobie w jakiej kuchni czujemy się najlepiej. Jeżeli pójdziemy tym tropem na pewno stworzymy kuchnię naszych marzeń, w której również nasi bliscy i znajomi będą czuli się dobrze.