Taśma hamulcowa – do czego jest wykorzystywana?

Sprawny układ hamulcowy w naszym pojeździe to dla nas gwarancja bezpieczeństwa. Ważny jest każdy, nawet najmniejszy element, na który składają się hamulce. Jednym z takich elementów są taśmy hamulcowe. Można je spotkać przede wszystkim w silnie obciążonych hamulcach dźwigów, wyciągarek, wind oraz w hamulcach bębnowych. Żeby zapobiegać rozwarstwianiu się taśmy z powodu obciążeń w trakcie hamowania stosowany jest specjalny splot wielowarstwowy. Cały proces tworzenia taśmy powoduje, że odznaczają się ogromną wytrzymałością, są trwałe i odporne mechanicznie. Dzięki takim właściwością można je bezpiecznie wykorzystywać w trudnych warunkach.

Taśmy hamulcowe tkane.

         Taśmy hamulcowe tkane spotkamy we wszelkiego rodzaju hamulcach bębnowych. Mają stabilny współczynnik tarcia i są gwarancją bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach. Splot, z jakiego wykonane są takie taśmy  jest tak skonstruowany, żeby taśma nie ulegała rozwarstwieniu nawet w przypadku zerwania pojedynczych włókien. Zalety taśm tkanych wykorzystywane są do najbardziej odpowiedzialnych funkcji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje taśm tkanych:

  • Tkana taśma hamulcowa BAC, w której wykorzystuje się bardzo cienkie ceramiczne włókna zbrojone drutem mosiężnym, który wzmacnia konstrukcję i odprowadza ciepło ze strefy tarcia. Zastosowany specjalny splot nie dopuszcza do rozwarstwienia się taśmy, a nasączenie naturalnymi i syntetycznymi żywicami tworzy doskonały materiał cierny. Wykorzystuje się ją w hamulcach bębnowych ciężkich maszyn oraz tam, gdzie niezbędna jest stabilność materiału ciernego.
  • Tkana taśma hamulcowa ATU-AE, która składa się z włókien aramidowych zbrojonych drutem mosiężnym i również nasączony mieszanką naturalnych i syntetycznych żywic. Zastosowanie jest podobne, jak w poprzednich taśmach hamulcowych. Zaleca się również w urządzeniach, które często wykorzystują hamulce.

W zależności od zastosowania dobiera się odpowiednia taśmy hamulcowe. Taśmy tkane stosuje się w miejscach, które wymagają najwyższych środków ostrożności. Nie ulegają one awariom nawet w najcięższych warunkach. Ich montaż odbywa się najczęściej przez nitowanie za pomocą nitów drążonych do podłoża metalowego, do podłoża drewnianego montuje się je za pomocą kołkowania z klejem. Podczas montażu liczy się odpowiedni dobór taśmy, nitów, kleju oraz miejsca, gdzie będą zamontowane. Najczęstsza forma zamawiania taśm, to kupowanie w odcinkach. Firmy produkujące takie taśmy oferują szeroki wachlarz wymiarów. Każde zamówienie pakowane jest w formie zwiniętej taśmy z naklejką zawierającą informacje o wymiarze taśmy i ilości znajdującej się w nawoju. Jest to wygodny sposób, który gwarantuje, że otrzymamy dokładnie taką ilość taśmy, jaką potrzebujemy bez podejmowania dodatkowych kosztów.

Taśma hamulcowa, jak wyszukać?

Wiele firm zajmujących się częściami do samochodów i maszyn ma w swojej ofercie taśmy hamulcowe. Najczęściej są szczegółowo przedstawione i opisane, można również skorzystać z tabeli wymiarów. Dzięki czemu wyszukanie i zamówienia takiej taśmy w obecnych czasach nie jest trudne. Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach zawsze chętnie służą poradą i fachową pomocą. Dzięki czemu nie musimy się martwić o kupno części zamiennych.

Podsumowanie         

Hamulce nie tylko w samochodach są niezmiernie ważne. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urządzeń do sprawnego funkcjonowania potrzebuje sprawnego układu hamulcowego. Jakże tragiczne w skutkach byłoby niewłaściwe zamontowanie hamulców w windzie lub niesprawny układ. Całe szczęście najnowocześniejsze metody i regularna konserwacja zapobiegają takim sytuacjom. Dzięki temu uświadamiamy sobie, jak ważna jest każda, nawet najmniejsza część maszyny, aby jej użytkowanie było bezpieczne i żeby sprawnie działała.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Komtek