Laser na dobre wkradł się do wielu dziedzin. Jego zastosowanie można odkryć w wielu dziedzinach, takich jak przemysł motoryzacyjny, maszynowy, stoczniowy, lotniczy, wydobywczy, włókienniczy, ale również w przemyśle farmaceutycznym i elektrycznym. Coraz większą popularność znajduje również w branży modowej, sportowej ale również gastronomicznej i oczywiście medycznej. Czym jest, że znajduje tak szerokie zastosowanie właściwie we wszystkich nowoczesnych dziedzinach i należy podkreślić, że w sposób bardzo wyraźny zmienia ich oblicze.
Czym jest laser?
Laser to angielski skrót, który w polskim tłumaczeniu oznacza wzmacniacz promieniowania świetlnego przez wymuszoną emisję promieniowania. Wykorzystuje się tutaj zjawisko rezonansu. Elementy, na które składa się laser to: ośrodek czynny, układ pompujący, zwierciadło i wiązki lasera. Z ośrodka czynnego następuje wzbudzenie fali elektromagnetycznej o wysokiej energii. Zadaniem układu pompującego jest przeniesienie jak największej liczby elektronów z substancji czynnej do stanu wzbudzonego. Pompowaniem w zależności od rodzaju lasera zajmuje się lampa błyskowa, zderzenie atomów lub inna reakcja chemiczna. W rezonatorze dzięki sprzężeniu zwrotnemu fotony mogą wielokrotnie przepływać przez ośrodek, co powoduje powstanie wiązki laserowej o różnej sile i natężeniu, w zależności od rodzaju lasera. Podstawowy podział laserów w zależności od rodzaju ośrodka czynnego to: laser krystaliczny, gazowy, barwnikowy. Dzięki temu, że mamy różne rodzaje laserów, ma on tak szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia.
Stosowanie lasera – plusy i minusy
Ponieważ coraz więcej dziedzin sięga po pomoc lasera warto się zastanowić, dlaczego warto. Plusami niewątpliwie są:
- Niezwykła precyzja cięcia laserowego różnych materiałów
- Możliwość wykorzystania lasera do obróbki materiałów o bardzo małych rozmiarach
- Brak odpadów zagrażających środowisku
- Znacznie krótszy czas pracy lasera w porównaniu z tradycyjnymi metodami
Jak widać argumenty za użyciem lasera są bardzo mocne, ale jak każda metoda, ta również posiada swoje słabe strony. Można do nich zaliczyć:
- Wysokie koszty korzystania z tej technologii
- Materiały do obróbki muszą być odpowiedniej grubości.
Wykorzystanie lasera do cięcia blach.
Laser cieszy coraz większą popularnością wśród bardzo różnorodnych dziedzin. Nic więc dziwnego, że znalazł również zastosowanie przy cięciu blach. W tym przypadku głowice tnące wyposażone są w laser, dzięki temu cięcie odbywa się w bardzo precyzyjny sposób i mamy możliwość uzyskania materiałów o wysokiej jakości. Poza tym po takim cięciu materiały są gotowe i nie wymagają dalszej obróbki, inaczej jak w przypadku tradycyjnych metod. Ważny jest również fakt, że blachy wykorzystywane są w stu procentach, bez pozostawiania odpadów. Poza przy pomocy lasera można ciąć różnego rodzaju blach, takie jak miedź, mosiądz, różnego rodzaju stale czy aluminium. Profesjonaliści dobierają rodzaj lasera do blachy, jej grubości i potrzeb klienta i w precyzyjny sposób mogą wykonać każde zadanie, nawet wycinanie niewielkich otworów.
Od projektu do wykonania.
Żeby zrealizować swój projekt pocięcia blachy lub wycięcia detalu najpierw trzeba udać się do firmy zajmującej się tym na co dzień i dostarczyć projekt. Potem następuje analiza przez fachowców, kończąca się wyceną zlecenia i terminem wykonania. Jeżeli następuje akceptacja, zostaje spisana umowa i rozpoczyna się wykonanie zlecenia. Warto zadbać wcześniej o ustalenie każdego szczegółu, który nas interesuje, co zapobiegnie rozczarowaniu i ewentualnym nieporozumieniom.
Podsumowanie.
Laser charakteryzuje się coraz większą obecnością w życiu codziennym. W tej chwili nawet jak korzystamy z usług kosmetyczki, czy dentysty stykamy się z tym urządzeniem. Warto wiedzieć, że ma on zastosowanie zarówno w cięciu blach, jak i innych dziedzinach, jak medycyna. Wiedza czym jest laser i co dzięki niemu możemy zrobić pozwoli nam na wybieranie tych metod, które są najskuteczniejsze i najbardziej efektywne. A te z wykorzystaniem lesera niewątpliwie do takich należą.