Rodzaje regałów magazynowych

Magazyny są pomieszczeniami służącymi do przechowywania. Składować można w nich różne materiały, surowce, produkty i narzędzia. Jasne stąd wniosek, że znajdą się one praktycznie we wszystkich większych firmach, czy przedsiębiorstwach. Magazyny można spotkać przy sklepach, supermarketach, galeriach handlowych i wielu podobnych przypadkach. Magazyny mogą być mniejsze lub większe. Jednak bez względu na ich wielkość zawsze należy w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Jak tego dokonać? Sposobem na to jest chociażby prawidłowy dobór regałów magazynowych. Sprawdź jakie są ich rodzaje i wybierz taki, który najpełniej będzie odpowiadał Twoim potrzebom!

Jakie są najbardziej popularne rodzaje regałów magazynowych?

W magazynach mogą być przechowywane przedmioty różnego typu. Dlatego też różnego rodzaju regały będą mogły służyć do ich utrzymywania. Istnieje podstawowy podział, zgodnie z którym takie regały dzieli się na dwie grupy – stałe oraz dynamiczne. Te pierwsze składają się z elementów, które nie zmieniają swojego położenia. Cały czas są natomiast umiejscowione w jednej pozycji. Natomiast druga grupa regałów magazynowych cechuje się tym, że tak zwane podpory nośne mogą się przesuwać w dowolną stronę. Jest także trzeci wariant, czyli specjalizowane regały, określane także mianem automatycznych. Ich konstrukcja jest po części ruchoma, a w pewnym zakresie także stała.

Z jakich regałów statycznych można korzystać?

Każdy magazyn – zarówno ten ulokowany w ogromnej hali, jak i ten umiejscowiony w niewielkim pomieszczeniu, powinien być wyposażony w stałe regały magazynowe, które określa się również mianem regałów statycznych. Cechą wyróżniającą, jaką posiadają jest to, że ich konstrukcja nie zmienia miejsca swojego położenia. Wygląd takich regałów jest bardzo prosty. Tworzą je pionowe słupki oraz poziome półki, na których układa się dowolne towary. Jednak także wśród tych regałów można wskazać kilka swoistych podtypów. Są to regały ramowe i wspornikowe. Te pierwsze dzielą się na kolejne – bezpółkowe, półkowe oraz przepływowe. W przypadku regałów wspornikowych brak jest przednich słupów nośnych, są za to poziomowe wsporniki. W wyniku tego układanie towarów jest możliwe tylko od frontowej części regału. Największą popularnością cieszą się one w zakresie dużych przedmiotów, wytwarzanych chociażby w zakresie przemysłu drzewnego lub metalurgicznego.

Regały paletowe – co to takiego?

Nie ma chyba magazynu, w którym nie byłyby wykorzystywane tak zwane regały paletowe. Taki typ wyposażenia tych pomieszczeń jest uważany za najbardziej tradycyjny i najpowszechniejszy. Na takich paletach może być umieszczona naprawdę duża ilość towarów, nawet takich o stosunkowo dużej wadze. Jeśli posiada się także wózek widłowy można bez przeszkód podnosić takie regały paletowe, jak również przenosić je w konkretne miejsce ulokowane w danym magazynie. Warto dodać, że tego typu regały mają dwa systemy – pojedynczy oraz podwójny. Dzięki temu mogą one znaleźć swoje zastosowanie zarówno na większych, jak i tych mniejszych przestrzeniach.

Jakie regały dynamiczne powinny znaleźć się w każdym magazynie?

Regały dynamiczne muszą obowiązkowo znaleźć się we wszystkich magazynach o dużej powierzchni. Znacznie ułatwi to transportowanie poszczególnych pakunków z jednego końca pomieszczenia na drugi. Bowiem regały dynamiczne, które nazywane są także regałami przesuwnymi lub przejezdnymi, są wyposażone w element umożliwiający ich ruch. Tak zwany element jezdny konstrukcji regału sprawia, że nie zawsze musi on stać w tym samym miejscu. Zamiast tego mogą poruszać się po specjalnych szynach przeznaczonych do transportu magazynowego. Takie rozwiązanie jest zwykle stosowane w chłodniach, mroźniach oraz archiwach.

Jak wybrać najlepsze regały magazynowe?

Wybór idealnego regału magazynowego wcale nie jest tak trudny ja mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest jednak niepodejmowanie ostatecznej decyzji w tym zakresie pod wpływem chwili. Powinien to być przemyślany wybór. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość magazynu, w jakim mają być one wykorzystywane. Ogromne regały nie zmieszczą się przecież w niewielkim pomieszczeniu. Mało tego, korzystanie z regałów magazynowych musi być także wygodne i komfortowe dla ich użytkowników. Nie bez znaczenia jest także to, jakiego typu przedmioty zostaną poukładane na takich regałach. Jeśli będą to lekkie rzeczy, regały nie muszą być aż tak stabilne. Nieco inaczej wygląda to natomiast w sytuacji, gdy w magazynie są przechowywane przedmioty o dużej wadze. Wtedy regały wykonane ze zbyt delikatnego materiału mogłyby się rozwalić.

Podsumowanie

Regały i szafki odpowiednio dopasowane do konkretnego magazynu to punkt wyjścia do komfortu jego użytkowania. Jeśli te elementy wyposażenia tego pomieszczenia zostaną właściwie dobrane, przechowywanie nawet dużej ilości zapasów na małej przestrzeni nie będzie problemem. Przed udaniem się do sklepu z regałami magazynowymi warto przeanalizować czego tak naprawdę nam potrzeba. Warto dokonać tego z uwagą na zaprezentowane powyżej modele takich regałów. Zapamiętanie tych informacji może okazać się przydatne i warte do zastosowania w praktyce.