Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Wiosenną i letnią porą dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Bawią się z rówieśnikami na placu zabaw, zażywają kąpieli wodnych w basenie, uprawiają sporty, a także spacerują. We wszystkich tych miejscach dzieciaki narażone są na ciągłe przebywanie na słońcu. Niezbędne jest wtedy ochranianie ich przed szkodliwym działaniem promieniowania. W tym celu konieczne jest zadbanie o nakrycie głowy, a także stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ogromną uwagę należy zwrócić również na ochronę wzroku. Sprawdź więc jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka!

Dlaczego zakładanie okularów przeciwsłonecznych jest tak ważne?

Każdy dorosły doskonale wie, jak wiele pozytywów wynika z noszenia okularów przeciwsłonecznych. Przede wszystkich sprawiają one, że nie trzeba mrużyć oczu, gdy jest się narażonym na działanie słońca. Ponadto, na przykład podczas jazdy samochodem, posiada się dużo większy zakres widzenia, bezpośrednio wzrasta więc bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przebywanie na słońcu sprawia, że oczy szybko robią się zmęczone – odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią przed tym uciążliwym efektem. Jednak poprawa widzenia to niejedyna korzyść wynikająca z zakładania takiego gadżetu, bardzo ważny jest także fakt, iż takie okulary ochraniają przed szkodliwym promieniowaniem UV i niwelują ryzyko uszkodzenia wzroku.

Czy warto kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Widać więc, że korzyści wynikających z noszenia okularów przeciwsłonecznych jest naprawdę wiele. Stąd jasny wniosek, że ten element stylizacji powinni zakładać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku tych drugich jest to wyjątkowo ważne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, dzieci szczególnie podczas wakacji przez długi czas przebywają poza domem. Latem niemal cały czas świeci słońce, dlatego ochrona przed nim jest wtedy wyjątkowo wskazana. Po drugie, warto wskazać, że oczy dzieci są bardzo wrażliwe i delikatne – o wiele bardziej niż można to zaobserwować w przypadku dorosłych. Ich wzrok nie jest jeszcze do końca wykształcony, dlatego promieniowanie UV może być dla nich jeszcze bardziej szkodliwe niż mogłoby to mieć miejsce w przypadku ich starszego rodzeństwa, rodziców, czy dziadków. Pierwsze okulary należy kupić już kilkuletniemu dziecku.

Co cechuje idealne dziecięce okulary przeciwsłoneczne?

Dobre okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny posiadać następujące cechy:

  • soczewki powinny obejmować całe oczy oraz obszar wokół nich
  • wyposażone w filtr UV w 100% pochłaniający szkodliwe promieniowanie
  • kolor szkieł – ciemnozielone, szare lub brązowe
  • solidność wykonania i odporność na uszkodzenia i zarysowania
  • atrakcyjność wizualna – dzieciom najbardziej podobają się kolorowe okulary
  • lekkie i wygodne w użytkowaniu
  • dodatkowe elementy – na przykład gumka, którą można założyć na głowę dziecka

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego dobrania okularów dla dzieci?

Jednak dokonując zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, należy uważać. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na punkt, w którym kupi się taki gadżet. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka, nie powinno się tego robić na różnego typu bazarach, ulicznych straganach, czy sklepach z zabawkami. Zwykle są to tylko gadżety z lekko przyciemnionymi szkłami, które więcej mają wspólnego z zabawą niż ochroną zdrowia. Dużo bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do apteki lub sklepu optycznego. Tam można znaleźć wiele modelów okularów wytworzonych przez sprawdzonych producentów, którzy produkują okulary przeciwsłoneczne zgodnie z ustalonymi regułami i wymaganiami technicznymi. Kupując właśnie w takim miejscu można mieć pewność, że okulary, na które się zdecydujemy rzeczywiście będą chronić wzrok malucha. W specjalistycznym punkcie można liczyć także na fachową pomoc przy doborze odpowiednich okularów. To, jak ważne jest zakupienie wysokiej jakości okularów, można sobie uświadomić zapoznając się ze skutkami noszenia tanich podróbek okularów przeciwsłonecznych. Skutkami ubocznymi takich działań może być nie tylko brak wymaganej ochrony, ale także pogorszone samopoczucie dziecka: bóle oraz zawroty głowy, pogorszone widzenia, a nawet mdłości. Jeśli dziecko będzie źle widzieć, zwiększa się także prawdopodobieństwo upadku lub wywrócenia się, co może doprowadzić do różnego typu uszkodzeń ciała.

Podsumowanie

Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić ważny element codziennej stylizacji. Dlatego też, wybierając ten dodatek, wielu dorosłych kieruje się przede wszystkim ich wyglądem oraz marką, za którą jest się w stanie zapłacić wyższą cenę. Kupując okulary dla dzieci warto jednak nieco bardziej skupić się na funkcji, jaką one spełniają. Nie powinno się w tym przypadku oszczędzać, ani dokonywać zakupów na miejskim bazarze. Tam bardzo trudno jest znaleźć okulary, które posiadają odpowiedni atest i rzeczywiście chronią przed promieniowaniem UV. Najlepiej iść z dzieckiem do optyka, który pomoże dobrać wysokiej jakości okulary, pasujące do twarzy malucha i wygodne w użytkowaniu.